VB20200G-E3/8W
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VB20200G-E3/8W
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 10A
Operating Temperature - Junction : -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.7 V @ 10 A
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : TMBS®
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : TO-263AB (D²PAK)
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Technology : Schottky
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 200 V
Mounting Type : Surface Mount
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : VB20200
Current - Reverse Leakage @ Vr : 150 µA @ 200 V
Description : DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO263
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB